چاربیدار و چاربیداری

ساخت وبلاگ
چکیده : چاربیداری شغلی اصیل، مشکل و ریشه دار در مازندران است که به خاطر قدمت و اصالتش با آداب و رسوم، ضرب ال... با عنوان : چاربیدار و چاربیداری بخوانید :

چاربیداری شغلی اصیل، مشکل و ریشه دار در مازندران است که به خاطر قدمت و اصالتش با آداب و رسوم، ضرب المثل و ترانه و موسیقی مازندرانی به شدت در آمیخته است.

چاربیدار به کسی گفته می شود که در گذشته با استفاده از یک یا چند چهارپا، کالاها و وسایل مورد نیاز روستاییان و جنگل نشینانی را که بخاطر مسیرهای مشکل جنگلی و کوهستانی، توان یا فرصت کافی برای رفتن به شهر یا مراکز خرید نمی یافتند به دست آنها می رساندند و از این روستا به آن روستا می رفتند و کار خدمات رسانی به روستاییان را در قبال دریافت دست مزدی برعهده داشتند.

در معنایی دیگر، چاربدار یا چاربیداران به کسانی گفته می شود که به همراه چند قاطر به دل جنگل های مازندران و گیلان رفته و آن دسته از درخت هایی را که از قبل توسط مهندسین جنگل یا اداره جنگل بانی انتخاب و علامت گذاری شده، قطع می کرده و بخاطر هموار نبودن مسیر جنگل و کوهستان برای ماشین ها، الوار را با قاطر از جنگل خارج می کردند که این کار با مشکلات بسیاری همراه بود.


برچسب‌ها: منظره, تلار, چاربیداری, چاربیدار, فرهنگ مازندران...
نویسنده : بازدید : 16 تاريخ : چهارشنبه 24 خرداد 1396 ساعت: 17:01